Jak wybrać spodnie softshell

Wybierając odzież turystyczną często skupiamy się na ochronie górnej części ciała. Nie można jednak pominąć istoty odpowiedniego okrycia nóg podczas aktywności. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej odzieży warto zwrócić uwagę na spodnie softshell – z materiału kojarzonego często z kurtkami, jednak równie popularnego i praktycznego w przypadku spodni. Czym się cechują i na co zwrócić uwagę podczas wyboru spodni softshell?

Czym jest softshell?

Softshell jest grupą materiałów, które na dobre zadomowiły się dzisiejszej turystyce i innych aktywnościach outdoorowych. Idea tego rodzaju tkanin opiera się na połączeniu wiatroszczelności przy jednoczesnym zapewnieniu oddychalności i izolacji termicznej. W przypadku spodni mogą one stanowić samodzielną warstwę, lub w zimniejszych warunkach mogą współpracować jako górna warstwa z np. bielizną termoaktywną. Spodnie softshell chronią nogi przed podmuchami wiatru i zapewniają komfort termiczny. Niektóre modele wyposaża się także w powłokę hydrofobową w celu zwiększenia ich wodoodporności.

Na co zwrócić uwagę wybierając spodnie softshell?

Podczas wyboru należy skupić się na dwóch kwestiach: warunkach pogodowych i rodzaju aktywności, podczas których wykorzystywane będą spodnie. Im większa intensywność aktywności, tym większą uwagę należy zwrócić na oddychalność i lekkość wykorzystanego w spodniach materiału. Natomiast na zimniejsze dni lepszym wyborem mogą okazać się spodnie softshell z wewnętrzną warstwą ocieplającą zapewniające wyższą wiatroszczelność i lepszy komfort termiczny. Do wykorzystania w warunkach jesienno-zimowych można zwrócić także uwagę na powłokę hydrofobową zapewniającą ochronę przed opadami. W przypadku spodni wykorzystywanych w cieplejsze dni warto zwrócić uwagę na modele 2w1 z odpinanymi nogawkami, pozwalające na szybką zmianę spodni w szorty. Szukając najbardziej uniwersalnego rozwiązania warto pamiętać o świetnej współpracy spodni softshell z dodatkowymi warstwami oddychającej odzieży pod spód.