Choć jazda na rowerze staje się z roku na rok coraz popularniejsza, to jednak nadal wielu początkujących rowerzystów nie wie, jak należy się do tego sportu przygotować. Oczywiście każdy wie, jak powinno się wybierać odpowiedni rower, a także jakie jest obowiązkowe do niego wyposażenie, lecz już kwestia odpowiedniego doboru ubrania często amatorów przerasta. Jak zatem należy wybierać rowerowe spodnie męskie, aby sprawdzały się podczas jazdy możliwie jak najlepiej?
Dobieramy spodnie do pory roku
Od czego powinno się zacząć wybieranie męskich spodni na rower? Na samym początku trzeba określić, w jakich warunkach pogodowych będą one używane. W zależności bowiem od tego, w jakiej temperaturze będzie się w nich jeździło, powinny się one cechować nieco inną budową.
Przykładowo spodenki, które będą zakładane do jazdy w czasie lata, powinny być przede wszystkim bardzo przewiewne, a także efektywnie odprowadzać ze skóry ogromne ilości potu. W przeciwnym wypadku powstawać mogą na niej podrażnienia i zaczerwienienia.
Jeśli jednak chodzi o spodnie, które będą zakładane na okres jesienno-zimowy, to w tym wypadku lepiej zdecydować się wersję niecą dłuższą i sięgającą aż do samych kostek. Po drugie, zalecane jest także to, aby miały one dodatkową warstwę ocieplającą, która pozwoli komfortowo poruszać się na rowerze nawet w czasie ujemnych temperatur.
Czy spodnie męskie na rower powinny mieć wkładkę?
Jednym z najczęściej polecanych dodatków do spodni rowerowych jest specjalna wkładka, która umieszczana jest na pośladkach. Pomimo jednak tak częstych zaleceń ze strony specjalistów, panowie rzadko kiedy decydują się na taki dodatek. Problemem w tym wypadku bywa męska duma i często poczucie wstydu noszenia spodni z „peluszką”.
Czy są to uzasadnione obawy i faktycznie nie powinno się takich spodenek kupować? Jak się okazuje, wkładka w spodniach rowerowych ma naprawdę bardzo duże znaczenie pod względem komfortu, lecz przede wszystkim ochrony ciała przed kontuzjami. Podczas długotrwałej jazdy na rowerze pośladki mogą bardzo mocno ucierpieć — pojawić się może na nich nawet stan zapalny i silne podrażnienie skóry, co rzecz jasna oznaczać będzie konieczność rezygnacji z jazdy do czasu wygojenia się ran. Jeśli jednak będzie się miało na sobie spodenki z wkładką, to dzięki dodatkowej amortyzacji skóra na pośladkach zabezpieczona będzie przed takimi przykrymi kontuzjami. Jak więc widać, nie ma się czego wstydzić, ponieważ takie spodenki to tylko same zalety.
Czy spodnie na rower powinny mieć szelki?
Kolejnym dość kontrowersyjnym dodatkiem do męskich spodni rowerowych są szelki. Jaki jest ich cel i czy powinno się je mieć? A może jednak w tym wypadku stosowanie szelek nie jest niczym specjalnym uzasadnione i nie warto wydawać na nie dodatkowych pieniędzy?
Jednym z większych problemów związanych ze spodniami, z którym mierzą się wszyscy rowerzyści, jest zsuwanie się ich podczas jazdy. Nawet jeśli ma się naprawdę dobrze dopasowane męskie spodnie, to, tak czy inaczej, podczas intensywnego ruchu mogą się one poruszać na skórze i zsuwać. Jeśli jednak zainwestuje się w szelki, to możliwie będzie uniknięcie takiego ryzyka. Dobrze zamocowane szelki ustabilizują spodenki i spowodują, że nawet podczas najbardziej dynamicznej jazdy spodnie nie zsuną się nawet o milimetr.
Dodatkowe elementy wyposażenia spodni na rower
Co w największym stopniu odróżnia zwykłe spodnie od tych, które przeznaczone są na rower? Oczywiście wspomnieć w tym wypadku można o wkładce, szelkach czy też doskonałym dopasowaniu do ciała, lecz tak naprawdę w największym stopniu wyróżniają je liczne dodatkowe elementy wyposażenia.
Dobrym przykładem takiego dodatku są np. odblaski. Z całą pewnością każdy rowerzysta wie, jak wielkim niebezpieczeństwem bywa jazda na rowerze. Szczególnie niebezpieczna staje się po zmroku, gdy nie jest się już tak dobrze widocznym i kierowcy mogą rowerzysty po prostu nie zobaczyć. Jeśli jednak będą się na ich spodniach znajdowały liczne odblaski, spowoduje to znaczny wzrost bezpieczeństwa jazdy.